آزمایش گالواپالس

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

  

آزمایش گالواپالس طبق استاندارد   ASTM  C597 

از جمله آزمایش های غیرمخرب بتن ، تست گالواپالس می باشد. این آزمایش با ارائه خوردگی آرماتور ( میلگرد ) و قطعات فلزی مدفون در بتن ، به طراحان و کارشناسان امکان تصمیم گری در زمینه طرح های مقاوم سازی و تقویت و یا صحت سنجی عملیات های انجامی را می دهد.

در متن زیر به شرح آزمایش گالواپالس بتن ، محدودیت ها ، ضریب اطمینان قرائت ها ، روش کار و .. پرداخته می شود. شما می توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی در این خصوص و در صورت نیاز همکاری با این مجموعه در زمینه آزمایش گالواپالس بتن در انواع سازه های بتنی با بخش فنی و پشتیبانی شرکت دهر آروین ناب تماس حاصل فرمایید.

اندازه گیری میزان خوردگی بتن

تعدادی از روش‌های الکتروشیمیایی آشفته برای تعیین مستقیم میزان خوردگی با اندازه گیری واکنش رابط خوردگی به آشفتگی اندکی توسعه یافته است.  روش‌های اصلی عبارتند از:

1- اندازه گیری مقاومت قطبش خطی

2- اندازه گیری با استفاده از گالواپالس

3- تحلیل امپدانس AC

4- تحلیل هارمونیک AC

این روش‌ها تاکنون چندان به صورت میدانی امتحان نشده است، هرچند قطبش خطی کاربرد محدودی در سایر بخش‌های اروپا و آمریکا داشته است و روش پالس گالوانوستات برای برخی پل‌های اروپایی بکار رفته است.

اندازه‌گیری مقاومت قطبش خطی با اعمال یک آشفتگی الکتروشیمیایی اندک بر آرماتورهای فولادی از طریق یک الکترود کمکی واقع در سطح بتن انجام می‌گیرد. آشفتگی اغلب یک تغییر اندک پتانسیل جریان مستقیم E∆، به پتانسیل نیم سلول فولاد در محدوده 20± میلی ولت است. طبق اندازه گیری جریان حاصل I∆، پس از یک زمان تعادل مناسب، که معمولاً 30 ثانیه  تا 2 دقیقه است، مقاومت قطبش Rp بدست می آید که در آن

Rp= ∆E/ ∆I

Rp رابطه معکوسی با جریان خوردگی Icorr دارد که در بین مناطق آند و کاتد در سطح میله فولادی جریان دارد. از این رو،

Icorr=B/Rp

که در آن، برای فولاد در بتن B معمولاً بین 25 mV (فعال) و 50 mV (منفعل) قرار دارد. 

چگالی جریان خوردگی، icorr، به صورت زیر بدست می‌آید:

icorr=Icorr/A

که در آن A مساحت سطح میله فولادی است که با آزمون مختل می شود. مقادیر معمولی icorr و میزان نفوذ خوردگی حاصل در جدول 1 آمده است. با این روش چند مشکل را باید در نظر گرفت:

(الف) اگر اندازه‌گیری قبل از پختگی صورت گیرد، زمان وقوع تعادل ممکن است به دفعات اندازه‌گیری اضافی یا ارزیابی غیر دقیق میزان خوردگی منجر شود.

(ب) وقتی مقاومت بتن، R، بین الکترود کمکی در سطح بتن و میله آرماتور فولادی بالا باشد، می تواند به خطای معنی‌دار در اندازه گیری Rp منجر شود مگر اینکه R به صورت الکترونیکی جبران شده یا به روشنی اندازه گیری شده و از Rp کم شود. 

(پ) استفاده از یک مقدار صحیح برای B مستلزم اطلاع قبلی از حالت خوردگی فولاد است. اتخاذ یک مقدار نامناسب می تواند به یک خطا تا ضریب دو منجر شود. 

 

جدول 1-میزان خوردگی معمولی در فولاد بتن

میزان خوردگی

چگالی جریان خوردگی

 icorr (μA/cm2)

نفوذ خوردگی، p 

(μm در سال)

بالا

متوسط

پایین

منفعل

 10 → 100

 10

0.1  1

< 0.1

100  1000

10  100

 10

<1

 

(ت) تلویحاً فرض می شود در ناحیه اندازه گیری، A، خوردگی به طور یکنواخت روی می دهد. وقتی ایجاد حفره محلی روی دهد، آنگاه این فرض می تواند به برآورد کم میزان خوردگی­ محلی منجر شود.

(ث) ارزیابی ناحیه اندازه گیری، A، ساده نیست. برخی مطالعات استفاده از الکترودهای کمکی بزرگ (به قطر 250 میلی متر) را توصیه کرده و فرض می‌کنند ناحیه سطح اندازه‌گیری «ناحیه کم‌عمق» آرماتور فولادی است که مستقیماً زیر الکترود کمکی قرار دارد. یک رویکرد جایگزین پذیرش این نکته است که جریان آشفتگی به طور جانبی در فولاد گسترش می‌یابد که خارج از ناحیه کم‌عمق قرار دارد و این گسترش جانبی را با استفاده از حلقه نگهبان واقع در اطراف الکترود کمکی محدود می‌کند. هر دو روش در این زمینه بسیار نویدبخش است، اما دقت هر رویکرد را هنوز باید به طور مستقل اثبات کرد.

(ج) میزان خوردگی که در یک مورد اندازه گیری شده است که نمی تواند نمونه نرخ میانگین سالانه خوردگی باشد. نوسانات دمای محیط، میزان رطوبت در بتن، دسترس‌پذیری اکسیژن، و غیره همگی نمی تواند موجب تغییر چشمگیر میزان خوردگی لحظه‌ای شود. صرفا با اندازه‌گیری در شرایط محیطی مختلف می توان ارزیابی کلی از میزان سالانه خوردگی انجام داد. 

روش پاسخ گذرای پالس گالوانوستات از آرایش الکترود سطحی مشابه روش قطبش خطی استفاده می کند. یک آشفتگی جریان اندک I∆، بر میله آرماتور فولادی اعمال می شود و تغییر حاصل در پتانسیل نیم سلول، اندازه‌گیری می‌شود. رفتار گذرای E∆ را می توان برای ارزیابی مقاومت بتن R، و ارزیابی میزان خوردگی Icorr بکار برد. ابزار با طراحی خاص برای کاربرد میدانی روش پاسخ گذرای پالس گالوانوستات هنوز از نظر تجاری توسعه نیافته است اما احتمال موفقیت این روش قابل ملاحظه است. 

هر دو روش تحلیل امپدانس جریان مستقیم و هارمونیک جریان مستقیم، روش الکتروشیمیایی آشفته آزمایشگاهی هستند که می توانند نرخ لحظه ای خوردگی را ارزیابی کنند. با این حال، هیچ کدام از این روش ها پیشرفت میدانی در قطبش خطی و روش پاسخ گذرای پالس گاوانوستات نداشته است.

 

 

 

 

  

 

 

 

ارائه دهنده خدمات مشاوره ؛ کارشناسی و مهندسی تعمیرات سازه های بتنی

تولید ، وارد و ارائه کننده انواع افزودنی ها ، محصولات کمکی و تعمیراتی بتن

جهت دریافت لیست قیمت آزمایش های غیرمخرب بتن، با ما تماس بگیرید.

 www.danab-beton.com

 

شرکت دهر آروین ناب با  اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه راه اندازی گردیده است .

شرکت دهر آروین ناب، با به کارگیری تیم های کارشناسی ، اجرایی ، تخصصی ، بازرگانی و آموزشی از میان فعالان و متخصصین بتن برجسته کشور  همواره سعی دارد تا با اولویت قراردهی کیفیت و تخصص باعث ارتقاء سطح کیفی ، مهندسی و اجرایی پروژه ها و با رفتن سطح عملی دست اندرکاران گردد.

در این راستا ، شرکت دهر آروین ناب فعالیت خود را در سه شاخه فنی و مهندسی ، آموزش و بازرگانی  هدف دهی و پیگیری نموده و می نماید.

بخش مهندسی و اجرایی دهر آروین ناب : بر هیچ کس پوشیده نیست که افزایش کیفیت و دوام پروژه ها عمرانی و سازه های بتنی در حین ساخت و بهره برداری  مستلزم سوق به سمت ارائه خدمات تخصصی و هدفمند می باشد. این امر به خصوص در پروزه تخصصی و حساس تر مانند تعمیرات و بازسازی سازه های بتنی که بازدهی و نتیجه گیری از آن ها صفر یا صد می باشد ، رنگ و بوی جدی تری به خود می گیرد. از این رو مجموعه دهر آروین ناب با در اختیار گیری تجهیزات تخصصی ، تیم مهندسی و کارشناسی و نیروهای اجرایی کارآزموده و آموزش دیده خدماتی به روز و تخصصی را به دست اندرکاران و کارفرمایان پروژه های عمرانی در سطح کشور و منطقه ارائه نماید.

 سرفصل های خدمات مهندسی و کارشناسی بتن قابل ارائه توسط مجموعه :

شرکت دهر آروین ناب | مشاوره ، مهندسی و اجرای ترمیم و بازسازی سازه های بتنی

شرکت دهر آروین ناب | مشاوره ، مهندسی و اجرای مقاوم سازی انواع سازه های بتنی

شرکت دهر آروین ناب | مشاوره ، مهندسی و اجرای آب بندی و محافظت سازه های بتنی ماننده تصفیه خانه ها ، سازه های صنعتی ، کولینگ تاورها ، کلاریفایرها ، ایستگاه های پمپاژ ، استخرها ، مخازن آب و فاضلاب ، سد ها ، کانالها و ...

شرکت دهر آروین ناب | مشاوره ، مهندسی و اجرای انواع  تست و آزمایش های مخرب و غیرمخرب سازه های بتنی

شرکت دهر آروین ناب | مشاوره ، مهندسی و اجرای انواع کف پوش های صنعتی از جمله کف پوش های پایه سیمانی ، اپوکسی و پلی یورتان

شرکت دهر آروین ناب | مشاوره و کارشناسی بتن

شرکت دهر آروین ناب | مشاوره ، مهندسی و اجرای کرگیری و کاشت آرماتور و بولت در سازه های بتنی

شرکت دهر آروین ناب | مشاوره ، مهندسی و اجرای پوشش ضد حریق

شرکت دهر آروین ناب | مشاوره ، مهندسی و اجرای پوشش های ضد اسید

 

بخش آموزش شرکت دهر آروین ناب 

این بخش در راستای اهمیت و نیاز دانش عملی و عملیاتی مهندسین و دست اندرکاران پروژه عمرانی به ویژه پروژه های بتنی راه اندازی گردیده است. شرکت دهر آروین ناب در این راستا با تعریف سرفصل و دوره های تخصصی و کاربردی بتن و نیز به کارگیری مدرسین و متخصصین سرشناس ، کارآزموده و با تجربه اقدام به برگزاری دوره های آموزشی تخصصی بتن  به صورت عمومی و اختصاص نموده است.

 بخش بازرگانی شرکت دهر آروین ناب :

امروزه با گسترش روزافزودن استفاده از انواع افزودنی و محصولات کمکی و جانبی بتن در پروزه های عمرانی شرکت های مختلفی در قالب ارائه کنندگان محصولات مذکور شکل گرفته و به خدمات در سطح کشور اقدام می نمایند. اما آنچه همواره در این زمینه به عنوان مشکلی بزرگ قابل تامل بوده است ارائه خدمات به صورت عام و فارغ از تخصص لازم  و خدمات پس از فروش بوده است. که این موضوع باعث تحمیل هزینه های گزاف و تاثیرات منفی در پروژه ها گردیده است. از این رو این مجموعه سعی نموده تا با ارائه خدمات توامان کارشناسی در کنار خدمات بازرگانی نسبت به حل این نقیصه اقدام نماید.

 

درباره ما

شرکت دهرآروین ناب (داناب بتن) دارنده پروانه پایه یک خدمات فنی و آزمایشگاهی از وزارت راه و شهرسازی و گواهینامه ایزو 9001 با توان نیروها و متخصصان بومی در سال 1395 تاسیس شده است که هم اکنون عضو انجمن بتن ایران(ICI) و انجمن خوردگی ایران می باشد.

اهم خدمات:

:: انجام آزمایشات تخصصی در مجهزترین آزمایشگاه بتن کشور

:: ارائه خدمات متنوع مهندسی با در اختیار داشتن تجهیزات، دانش فنی و تجربه اجرایی، با محوریت بتن و جوش

:: مشاوره و انجام کلیه خدمات آزمایشگاهی مرتبط با سازه های بتنی، خوردگی و حفاظت کاتدی،ترمیم ترک، تقویت و مقاوم سازی

:: مشاوره و اجرای پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه بتن

:: ارائه طرح اختلاط بتن های خاص، مقاومت بالا و مشاوره در خصوص افزودنی های بتن

:: تولیدکننده و تامین کننده انواع افزودنی های بتن و محصولات شیمیایی ساختمان

تماس با ما

خراسان جنوبی، بیرجند، خیابان توحید، توحید 24، نبش فتح 23، پلاک2
تلفن: 32420064-056
فکس: 32420064-056
کانال رسمی تلگرام:
D.A.NabBeton@
صفحه رسمی اینستاگرام:

danab_beton@

(داناب بتن)

ساعت کاری

  • 24ساعته پاسخگوی شما هستیم
  • شنبه تا پنجشنبه_ 7:30 تا 14:30
  • بجز جمعه ها و تعطیلی های رسمی

موقعیت شرکت